تاسیسات مکانیکی چیست؟ - تاسیسات بهداشتی (آب و فاضلاب) - سیستم روشنایی
تاسیسات مکانیکی چیست؟
15/06/2019
مقدار شیب لوله های فاضلاب چقدر است ؟ - مقدار شیب لوله های فاضلاب شهری بر اساس استاندارد - پاک فن بخار
مقدار شیب لوله های فاضلاب چقدر است ؟
18/06/2019

نقش تاسیسات در ساختمان

نقش تاسیسات در ساختمان - صنعت ساختمان سازی - پاک فن بخار

نقش تاسیسات در ساختمان
نقش تاسیسات در ساختمان - صنعت ساختمان سازی - پاک فن بخار

 

تاسیسات نقش تاثیر گذاری را در صنعت ساختمان سازی ایفا می کند، اما این در حالی است که این مهم، در حوزه ساخت وساز کشور سال هاست که مغفول مانده، از این رو شاهد اتلاف بیش از اندازه انرژی در ساختمان ها هستیم.
گفتنی است در حال حاضر تاسیسات نیازمند توجه و یا بازنگری ویژه ای در حوزه ساخت و ساز می باشد ، چرا که متاسفانه در بیشتر موارد شاهد این مساله هستیم که بیشتر به جنبه سازه ساختمان توجه می شود و در مقابل مساله تاسیسات از کمترین میزان توجهی نیز برخوردار نیست، اما این عدم اهمیت در حالی رخ می دهد که کشور از لحاظ منابع انرژی با محدودیت های بی شماری مواجه است، از این رو انتظار می رود کلیه دست اندرکاران حوزه ساختمان ،در حفظ منافع ملی حساسیت بیشتری داشته باشند.

آنچه مسلم است تاسیسات ساختمان یا مسکن که به تعریف ساده ایجاد شرایط مطلوب جهت سکنی می باشد،می تواند در حفظ منابع انرژی و همچنین محیط زیست موثرواقع شود. به عبارت ساده تر تاسیسات ساختمان شامل استفاده مطلوب از آب، برق، گاز، تهویه، علائم هشداردهنده، تخلیه فاضلاب، ایجاد سیستم گرمایشی و سرمایشی، ارتباط بین داخل و خارج ساختمان، تماس تلفنی، حمل و نقل بین طبقات موضوعات تاسیساتی می شود، که هر کدام از این موارد توسط مهندسان و متخصصان می تواند به مرحله اجرا در آید.
همان گونه که می دانیم تاسیسات در ساختمان یک نقش پویای را ایفا می کند، چرا که تاسیسات یک ساختمان، به مانند بسیاری از موارد، قابل دیدن نیست و بروز کوچک ترین مشکل در این بخش می تواند در داخل ساختمان حادثه جبران ناپذیری را ایجاد کند، چرا که عدم توجه به این مقوله باعث صرف هزینه های هنگفتی برای بهره برداران شود. باید توجه داشت که تاسیسات ساختمان سبب جلوگیری از تخریب و بازسازی زود هنگام و صرفه جویی در سرمایه ایی خواهد شد که می تواند در بخش تولید به کار گرفته شود.

از این رو بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند تا هنگامی که سازه بر اثر حوادث طبیعی همانند زلزله، سیل و عواملی از این دست خراب نشده باشد، ملاک قضاوت کیفیت یک ساختمان، تاسیسات آن است. متاسفانه موضوع تاسیسات ساختمانی آنطور که باید جایگاه، ارزش و اهمیتی که در سازه ها دارد را نیافته است.مهندسان ساختمان به عنوان مهم ترین عوامل تولید ساختمان و مسکن نقش بسیار مهمی در کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها دارند. جهت گیری و استقرار صحیح ساختمان، طراحی مطلوب، اجرای شایسته با مصالح مرغوب، به کارگیری تاسیسات ساختمانی مناسب و بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر از جمله سیستم های خورشیدی، از مواردی است که هر یک می تواند در کاهش میزان مصرف انرژی در ساختمان موثر باشد.

با توجه به این مسوولیت مهم، ارتقای دانش و کسب اطلاعات لازم در رابطه با فناوری های نوین ساختمانی و تاسیساتی و راهکارهای کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها، یک نیاز بسیار ضروری برای مهندسان ساختمان است تا بتوانند وظیفه و مسوولیت خود را در این زمینه به خوبی ایفا نمایند. با پیشرفت فناوری در همه عرصه ها، طراحی و ساخت سیستم های تاسیساتی، مکانیکی و الکتریکی مورد استفاده در ساختمان سازی نیز با پیشرفت های قابل توجهی همراه بوده است. افزایش راندمان ماشین ها و سیستم های تاسیساتی، کاهش مصرف انرژی را در مقایسه با سیستم های قدیمی تر به همراه داشته است. کاهش ابعاد، سهولت تعمیر و نگهداری از دیگر مشخصات استفاده از سیستم های پیشرفته امروزی است.
پر واضح است که با هوشمندسازی ساختمان ها، امکان کنترل بر مجموعه سیستم های تاسیساتی و بهره برداری تهیه از آنها با توجه به تغییر شرایط جوی طی روز و سال، امکان پذیر گشته است. از تمامی امکانات مزبور در حال حاضر در ساختمان های با اجرای سنتی و صنعتی می توان استفاده کرد. بدیهی است در یک سیستم ساخت صنعتی، توقع و انتظار این است که از سیستم های پیشرفته و نوین تاسیساتی نیز استفاده گردد در حالی که هزینه سرمایه گذاری اولیه زیاد این سیستم ها می تواند منجر به افزایش قیمت تمام شده ساختمان ها شود.
در خاتمه باید خاطر نشان کرد که صرفه جویی در مصرف انرژی قبل از هر چیز مستلزم اجرای تاسیسات در ساختمان است، لذا می توان گفت که از نقطه نظر بسیاری از فعالان صنعت ساختمان کلیه این دلایل نشان م یدهد که تاسیسات دارای اهمیت فراوانی در ساختمان است و نمی توان به آن نگاه ویترینی داشت، اما متاسفانه تا به امروز در کشور معمولا از نقش تاسیسات غافل شده ایم تا جایی که تاسیسات در بیشتر اوقات جزو کم اهمیت ترین مسایل پیش روی حوزه ساخت و ساز محسوب می شود.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *