کاربرد های بویلر بخار در صنایع

بویلر یا دیگ بخار چیست؟
03/01/2019
پاک فن بخار - طراحی‌شده با انرژی تجدیدپذیر - دیگ بخار
سیستم‌های HVAC طراحی‌شده با انرژی تجدیدپذیر – بخش اول
16/01/2019

کاربرد های بویلر بخار در صنایع

پاک فن بخار - تاسیسات مکانیکی - تجهیز ساختمان

بویلر بخار و کاربرد آن در صنایع

برای ایجاد حرارت لازم در مراحل تولید از چهار منبع انرژی زای حرارتی می توان استفاده کرد .

  • بخار حرارتی (Sleam)
  • آب داغ (Hot water)
  • روغن داغ (Hight temperature oil)
  • برق (Electricity)

بخار دارای انرژی حرارتی زیاد است و انتقال آن نیز به دلیل کمی وزن و کمی تراکم و در نتیجه کم بودن افت اصطحکاکی و سرعت حرکت زیاد و انرژی حرارتی زیاد نسبت به واحد وزن ارزانتر و ساده تر از آب و روغن می باشد ضمن آنکه انتقال روغن و آب نیاز به پمپ دارد ، در حالی که بخار با فشار دیگ بخار _ بویلر انتقال می یابد.همچنین درجه حرارت آن نسبت به آب داغ بیشتر است بالاتر از °100c و هر چه فشار آن بیشتر باشد درجه حرارت آن نیز بالاتر است .

افت حرارتی آن در مسیرهای طولانی هر چقدر باشد باز هم درجه حرارت آن از حد مورد نیاز بیشتر است.

در حالیکه آب داغ در مسیرهای طولانی دارای انرژی حرارتیکافی نمی باشد.

ضمنا هزینه بهره برداری آن نسبت به روغن داغ بسیار ارزانتر می باشد.

 البته روغن داغ چون درجات حرارت بسیار بالایی را تامین می کند و بخار اشباع تولیدی دیگ بخار قادر به تامین درجه حرارت در حد روغن داغ نیست بنابراین در بعضی موارد خاص در صنایع نساجی وصنایع نفت که درجه حرارت زیادی لازم است از روغن داغ استفاده می کنند.

خاصیت دیگری که دیگ بخار دارد این است که بخار کنترل درجه حرارت در آن بسیار راحت است زیرا با کمک شیرفشار شکن و کاهش فشار در هر قسمت می توان درجه حرارت بخار را کاهش داد.

به جدول بخار توجه شود که در فشارهای کمتر درجه حرارت بخار اشباع کمتر می باشد( دیگ بخار در صنایع نفت )پالایشگاهها ( در بعضی از عملیات شیمیایی که روی محصولات نفتی انجام می شود بطور مستقیم مورد استفاده قرار میگیرد.

( بخار مستقیما مصرف می شود )

دیگ آب گرم:

در بعضی صنایع شیمیایی که درجه حرارت کمی نیاز دارند مورد استفاده قرار می گیرد یا در سیستم های گرمایشی از آن استفاده می شود.

البته به دلیل آب داغ انرژی حرارتی کمتری که نسبت به بخار دارد، وسایل تبادل حرارتی که با آب داغ کار می کنند سطوح بیشتری نسبت به وسایل تبادل حرارتی که با دیگ بخار کار می کنند دارند.

در مواقع شروع کار در پیش راه اندازی بعضی از تجهیزات صنعتی تا آماده شدن دیگ بخار به کار می رود و یا برای گرم کردن سوخت تا آماده شدن دیگ بخار یا آب داغ و یا دیگ روغن داغ بکار می رود .

استفاده از انرژی الکتریکی بسیار گرانتر از سایر روشها است ولی چون سریعا از صفر به درجه حرارت مورد نیاز می رسد.

جدول زیر مقایسه بخار ، آب داغ و روغن داغ و مسائل هر یک را نشان می دهد .

بویلر

بویلر – پاک فن 3

دیگ بخار برای گرم کردن مخازن ذخیره (Storage tank)

در صنایع شیمیایی ونفتی بسیاری از مواد ذخیره شده را لازم است قبل از انتقال به قسمتهایی که باید عملیاتی روی آنها انجام دهند گرم کنند وبرای این منظور از  دیگ بخار _ بویلر استفاده می کنند .روش کار به این صورت است که در کف مخزن بصورت مارپیچ ویا اشکال مختلف که بتواند به طور یکنواخت در تمام کف توزیع شود لوله کشی می کنند.

شکل های زیر  در روی خط خروجی دیگ بخار که چندین مخزن هم شرایط را تغذیه می کند نصب می کنند تا همواره درجه حرارت موردنظر یک شیر کنترل درجه حرارت را تامین نماید.

بویلر

بولیر پاک فن – 2

بویلر

بویلر پاک فن بخار

 

در صنعت همواره به دنبال منابع گرمایشی ایمن تر که کاربری آسانی دارند هستیم.

بخار آب یکی از این موارد می باشد که ما به نحوه تولید آن از آب با استفاده از سیستم های تولید کننده بخار خواهیم پرداخت دیگ بخار یا بویلر بخار جزئی از یک سیستم تولید کننده بخار است و یکی از اصلی ترین بخش های سیستم می باشد.

همزمان با ورود بشر به دوران صنعتی که با استفاده گسترده تر انسان از نیروی ماشین در اوایل قرن هجدهم میلادی آغاز شد.

تلاش های افرادی نظیر وات، مارکیز و … از انگلستان در ارتباط با گسترش بهره برداری از نیروی بخار و طراحی و ساخت دیگ های بخار شروع شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *