25 خرداد، روز جهانی اهدای خون

۱۵ اسفند ولادت امام محمد تقی علیه السلام
05/03/2020
رسوب گذاری - رسوب گذاری در دیگ بخار - پاک فن بخار
رسوب‌گذاری در دیگ بخار ( بویلر ها)
15/06/2020

25 خرداد، روز جهانی اهدای خون

اهدا خون - پاک فن بخار - 25 خرداد

25 خرداد، روز جهانی اهدای خون

 

از سال ۲۰۰۴ میلادی روزی را در تقویم با نام روز جهانی اهداکننده خون نامیدند که در این مطلب تاریخ دقیق روز جهانی اهدای خون خواهید خواند

 

اهدا خون - پاک فن بخار - 25 خرداد

۱۴ ژوئن همه ساله روز جهانی اهداکننده خون نامیده شده است که در تقویم شمسی سال ۱۳۹۹ ما این روز در روز یکشنبه ۲۵ خرداد قرار دارد .

 ( ۱۴ ژوئن ) روز جهانی اهدای خون

روز (۱۴ ژوئن) هر سال به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) انتخاب شده‌است. در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود.

– نامگذاری روز جهانی اهدای خون

سازمان بهداشت جهانی، جامعه بین المللی انتقال خون، انجمن بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و اتحادیه بین المللی سازمان های اهداکنندگان خون به اتفاق از سال ۲۰۰۴ میلادی ( ۱۳۸۳) ،۱۴ ژوئن را روز جهانی اهداکننده خون نامگذاری نمودند و از همه کشورها خواستند در این روز برای بزرگداشت اهداکنندگان برنامه ریزی نمایند. انتخاب این روز به مناسبت تولد پروفسور لنداشتاینر کاشف گروه های خون و برنده جایزه نوبل بود که طب انتقال خون پس از این کشف بزرگ پیشرفت زیادی کرد.

 

– اهدای خون چیست ؟

اهدای خون هنگامی رخ می‌دهد که یک فرد سالم به‌طور داوطلبانه مقدار مشخصی از خون خود را در یک مرکز انتقال خون هدیه می‌کند. خون اهدا شده پس از انجام آزمایش‌های غربالگری و تأیید سلامتی به‌منظور تهیه فراورده‌های خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا از طریق بانک خون مراکز درمانی به افراد دیگر تزریق می‌شود. فرایند اهدا و تزریق به دریافت‌کنندگان، انتقال خون نام دارد.

در کشورهای توسعه یافته و اکثر کشورهای در حال توسعه، بیشترین اهدا کنندگان خون را افراد داوطلبی تشکیل می‌دهند که در قبال آن پولی دریافت نمی‌کنند. در کشورهای فقیرتر، افراد معمولاً خون خود را برای انتقال به اعضای خانواده و یا دوستان‌شان اهدا می‌کنند. بنابراین انگیزه‌های مختلفی برای اهدا، شامل انجام عمل خیر، کمک به بهبود خویشاوندان، نیاز مالی و برای استفاده خودِ فرد در آینده (اهدای اتولوگ) وجود دارد.

اهدا خون - پاک فن بخار - 25 خردادتاکنون هیچ گونه جایگزین مصنوعی برای خون ساخته نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *