کاربرد توربولاتورها چیست؟
توربولاتورها
08/12/2020

آب تغذیه ، سیکل گردش بخار

آب تغذیه ، سیکل گردش بخار

آب تغذیه ، سیکل گردش بخار - سوپر هیترها

تجهیزات مختلفی در مسیر آب تغذیه و سیکل گردش آب و تولید بخار به کار برده می شوند. تعدادی از مهمترین و پرکاربردترین این تجهیزات اکونومایزر ، سوپرهیترها ، درام ها و لوله های عبور آب هستند.

اکونومایزر :

اکونومایزرها نوعی از مبدل های حرارتی هستند که با استفاده از گاز داغ خروجی از دودکش دیگ بخار در مایع آب ورودی یا تغذیه دیگ بخار را تا تقریبا دمای اشباع آب با توجه به فشار عملکرد دیگ بالا خواهند برد.

. خروجی گازهای داغ از دودکش دیگ بخار در هوای محیط سبب اتلاف انرژی بسیار زیادی خواهد شد. با بکارگیری و استفاده صحیح از این گازها که دارای انرژی حرارت بالایی نیز می باشند میتوان دمای آب ورودی به دیگ بخار را بالا وبا ایجاد صرفه جویی اقتصادی بیشتربه  بازدهی بالاتر دست یافت. به تجهیزاتی که در این راستا مورد استفاده قرار میگیرنداکونومایزر گفته می شود.

در دیاگرام T-S نمایش داده شده  تأثیر به کارگیری اکونومایزر قابل مشاهده است  . گرمای جذب شده توسط آب ورودی دیگ بخار در اکونومایزر با Qeco نمایش داده شده.

آب تغذیه ، سیکل گردش بخار  - اکونومایزر

آب تغذیه ، سیکل گردش بخار – اکونومایزر

 

سوپر هیترها:

یکی دیگر از مهمترین تجهیزات در سیستم گردش بخار و آب تغذیه سوپرهیتر ها هستند .اساسا سوپرهیتر ها مبدل های حرارتی هستند که سبب انتقال حرارت به بخار تولیدی شده وافزایش  دمای آن خواهند شد.در فشارهای بالا بیشتر از ۴۰ درصد کل حرارت تولیدی در سوپر هیترها جذب می شود .در دیاگرام زیر حرارت جذب شده توسط سوپرهیترها نمایش داده شده که گرمای گرفته شده با عنوان Q SH  نمایش داده شده است.

آب تغذیه ، سیکل گردش بخار

آب تغذیه ، سیکل گردش بخار – سوپر هیترها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *