نگاهی دیگر به بویلر بخار
نگاهی دیگر به بویلر بخار
28/11/2020
آب تغذیه ، سیکل گردش بخار
آب تغذیه ، سیکل گردش بخار
12/01/2021
کاربرد توربولاتورها چیست؟

درود و عرض ادب خدمت تمامی دوست داران صنعت و به خصوص کاربران گرامی سایت پاک فن بخار ، امروز با مقاله ای دیگر در مورد توربولاتورها در خدمتتون هستیم. امیدوارم این مقاله ها برای تک تکتون مفید واقع بشه و بتونید ازش استفاده ببرید.

توربولاتورها

همینطور که میدونید با توجه به این که آب دارای سختی های مختلف می باشد و تمام سیستم هایی که با آب کار میکنند به ناچار به مشکل رسوب گذاری بر میخورند و باید این مشکل حل بشود مرگنه عمر دستگاه بسیار کم می شود.

این قضیه در دستگاه ها و سیستم هایی که بیشتر با آب گرم کار می کنند مثل دیگ آب گرم مشهود تر است و بیشتر باعث آسیب دیدن آن می شود.

باید خدمتتون عرض کنم که یکی از راهکارهای بسیار مفید و مهم در افزایش راندمان و کارایی بویلرهای فایرتیوب، به کارگیری توربولاتورها هستند.

در دیگ بخار فایر تیوب ، گازهای احتراق داغ از لوله های طویل با قطر نسبتا کم عبور می کنند ، و حرارت از طریق مکانیزم هدایت و جابجایی از طریق دیواره های لوله به آب منتقل می شود.

به طور کلی بویلرهای فایرتیوب بر اساس تعداد “مسیر” یا تعداد دفعاتی عبور یا رفت و برگشت گازهای داغ حاصل احتراق که سطوح تبادل حرارت بویلر را تشکیل می دهد، ، طبقه بندی می شوند.

به عنوان مثال ، یک بویلر دو پاس، دو مسیر رفت و برگشت را برای گازهای حاصل احتراق فراهم می کند تا گرما را به آب دیگ منتقل کنند. گازهای احتراق داغ در یک رژیم جریان آشفته وارد لوله ها می شوند ، اما در طی چند فوت از ورودی لوله ها و پیمودن طول مورد نیاز برای رسیدن به ناحیه توسعه یافته ، جریان آرام شروع می شود و یک لایه مرزی از گاز در امتداد دیواره های لوله تشکیل می شود. این لایه به عنوان مانع و عایق عمل می کند و باعث کاهش میزات تبادل حرارت و در پی آن کاهش راندمان بویلر می شود.

 

کاربرد توربولاتورها چیست؟توربولاتورها، از نوارهای فلزی زاویه دار ، تیغه های مارپیچ یا سیم پیچ خورده تشکیل شده اند که در لوله های بویلرهای آبگرم و بویلرهای بخار وارد می شوند تا لایه مرزی تشکیل شده در سطوح داخلی لوله های مسیرهای تبادل حرارت را در هم بشکنند. این باعث افزایش تلاطم گازهای حاصل احتراق داغ ، و افزایش انتقال گرمای همرفت یا کانوکشن به سطوح لوله ها می شود. در نتیجه کارایی و راندمان بویلر به صورت چشمگیری افزایش میابد.

توربولاتورها معمولاً در آخرین مسیر عبور گازهای حاصل احتراق نصب می شوند و همچنین می توانند میزان جریان گاز را از طریق کاهش سرعت آن در لوله ها متعادل کنند.

 

کاربرد توربولاتورها چیست؟

 

به طور متوسط با هر 40 درجه فارنهایت کاهش در دمای گاز دودکش در بویلرها با بکارگیری توربولاتورها، افزایش 1٪ کارایی دستگاه حاصل می شود.

 

منبع :
[1] Muthusamy C, Vivar M, Skryabin I, and Srithar K. Effect of conical cut-out turbulators with internal fins in a circular tube on heat transfer and friction factor. International Communications in Heat and Mass Transfer, 2013
[2] Yakut K and Sahin B. The Effects of Vortex Characteristics on Performance of Coiled Wire Turbulators Used for Heat Transfer Augmentation. Applied Thermal Engineering, 2004; 24: 2427–2438.

 

 

شما اطلاعی در مورد توربولاتورها دارید؟

نظرات و سوالات خودتون را با ما به شاتراک بگذارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *